Na pewno każdy, kto zajmuje się fotografią i zechciał swoje prace zamieścić na stronie internetowej, spotkał się z problemem ich nadmiernego rozmiaru, który stwarza wiele problemów z ładownością strony, jej przejrzystością, a nierzadko nawet jest zbyt wielki, żeby mógł być zamieszczony. W tym celu stosowana jest kompresja zdjęć. Postaramy się wytłumaczyć na czym polega, w jaki sposób się jej dokonuje, jak wpływa na atrakcyjność witryny, a także sprawdzimy czy istnieją narzędzia, które dokonają tego procesu w oparciu o stronę WordPress.
Czym jest kompresja zdjęć?
Kompresja zdjęć to podstawowe pojęcie dla każdego, kto zamierza zamieszczać swoje fotografie na stronach internetowych. Najprościej mówiąc, zjawisko kompresji zdjęć to po prostu zmniejszenie rozmiaru, czy jak to zwykło się mawiać – wagi pliku, bez znacznej utraty jakości i walorów zdjęcia. Nie chodzi tu o wymiary fotografii, a jej parametry. Aparaty cyfrowe posiadające bardzo profesjonalne matryce, zapisują zdjęcia wysokiej jakości. Jednak wiele z nich po przeniesieniu ich na komputer posiada mnóstwo zbędnych informacji, które nie mają większego wpływu na jakość zdjęcia, a przyczyniają się do zwiększania ich wagi. Już nawet zwykłe narzędzia służące do kompresji fotografii potrafią zmniejszyć jej „gabaryty” nawet o 40% bez utraty jakości lub przy jedynie niewielkich zmianach, praktycznie niezauważalnych dla oka. Bardziej rozbudowane moduły graficzne potrafią zapewnić jeszcze lepsze osiągi.
Dlaczego kompresja zdjęć jest tak ważna?
Im większy poziom przeprowadzonej kompresji, tym mniejszy rozmiar pliku, a co za tym idzie i większa łatwość i swoboda jego umieszczenia na stronie, a także mniejsze jej obciążenie. Zbyt duże zdjęcia powodują kłopoty z ładowaniem strony, zwiększają czas na jej wyświetlenie, a także w sposób negatywny ingerują w wizualną strukturę i rozmieszczenie elementów. Na pewno każdy zetknął się z sytuacją, kiedy otwierając interesującą witrynę zrezygnował z jej dalszego przeglądania zanim jeszcze się załadowała, ze względu na zbyt długi czas oczekiwania na jej wyświetlenie. Kompresja zdjęć to proces, który ma od tego uchronić. Umożliwia zamieszczanie na stronie plików będących obrazami graficznymi, które nie mają wielkich rozmiarów, nie stwarzają kłopotów z ładowaniem i wyświetlaniem, nie spowalniają tego procesu, a jednocześnie zdjęcia nie tracą na jakości.
Kompresja obrazów a SEO
Kolejnym ważnym zagadnieniem w kontekście kompresji zdjęć jest fakt, w jaki sposób proces ten wpływa na SEO, czyli czynności związane z uatrakcyjnianiem witryny „w oczach” robota wyszukiwarki. SEO, czyli pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych, której zadaniem jest zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwarki po wpisaniu przez internautę słów kluczowych. Każda wyszukiwarka posiada tzw. robota, który codziennie przeszukuje zasoby internetu i przyznaje punkty wartości odwiedzonym stronom. Im bardziej atrakcyjna i przyjazna witryna dla niego, tym wyższa ocena. A to właśnie wartość atrakcyjności danej strony wpływa na jej wynik w wyszukiwarce. Jak kompresja zdjęć wpływa na ten proces? W kontekście pozycjonowania strony najważniejszy jest system poleceń, czyli linki prowadzące do danej witryny zawarte na innych stronach internetowych w sposób naturalny, najlepiej wplecione w teksty. Im więcej takich poleceń, tym wyższy wynik strony w rankingu. Linkowanie i nasycenie frazami kluczowymi to jednak nie wszystko. Algorytm wyszukiwarki sprawdza także walory techniczne witryny, np. takie jak: poprawność kodu programowania, przejrzystość struktury, ale także czas ładowania strony. I to jest właśnie kluczowe w tym aspekcie. Im więcej czasu dana witryna potrzebuje żeby się wyświetlić, tym jest mniej atrakcyjna dla robota wyszukiwarki. Zbyt długi czas ładowania może skutkować nawet przyznaniem minusowych punktów w rankingu, a tym samym zepchnąć wyświetlenie strony w wynikach wyszukiwania. Tymczasem, badania wskazują, że 90% internautów odwiedza jedynie trzy, do pięciu pierwszych propozycji zasugerowanych przez wyszukiwarkę. Gra jest zatem warta świeczki. Kompresja zdjęć obniża ich rozmiar, a tym samym znacznie skraca czas potrzebny na załadowanie strony. Drugą kwestią jest fakt, że jak wskazują analizy, wśród stron, które potrzebują więcej czasu jak 90 sekund na załadowanie, notuje się aż 51% odrzuceń wejść. Co drugi internauta zatem nie wejdzie na taką stronę, mimo, że link do niej zauważy w wyszukiwarce. Istnieje zatem pozytywna zależność między kompresją zdjęć, a pozycjonowaniem witryny i dbaniem o dużą ilość odwiedzin.
Kompresja obrazów na stronach WordPress
W przypadku większości stron żeby dokonać kompresji zdjęć i zoptymalizować witrynę do zadowalającego poziomu, który nie będzie opóźniał jej wyświetlania, należy dokonać tego procesu w sposób ręczny, wykorzystując klienta ftp oraz programy graficzne. WordPress jest jednak przyjaznym serwisem, który wykona tę pracę za właściciela strony. A dokładnie zrobi to, któraś wtyczka WordPress. Jak wiadomo istnieje olbrzymia ilość rozmaitych narzędzi, które można instalować na tej witrynie. Do wyboru użytkownika są zarówno wtyczki bezpłatne, jak i bardziej rozbudowane wersje, które można zakupić. Już darmowe wtyczki potrafią znacznie poprawić funkcjonalność naszych zdjęć, jednak mają one pewne ograniczenia, jak np. pracę z plikami jedynie do 1MB.
Czy ShortPixel to najlepsza wtyczka do kompresji zdjęć?
ShortPixel Image Optimizer, bo tak w pełni brzmi nazwa tego narzędzia, występują pod dwiema postaciami. Można skorzystać zarówno z wersji bezpłatnej, jak i bardziej rozbudowanego produktu, za który przyjdzie nam zapłacić. ShortPixel to wtyczka WordPress, która w kwestii optymalizacji zdjęć zostawia konkurencję daleko w tyle. To, co jest wygodne dla użytkownika, to automatyczna praca narzędzia. Zdjęcia zostają poddane kompresji samodzielnie podczas ich wgrywania na serwer. Oczywiście, istnieje również możliwość ręcznego uruchomienia wtyczki i dokonania pewnych zmian w opcjach. Na użytkownika czeka możliwość ustawienia trzech trybów kompresji. Bezstratny dokonuje kompresji na tyle, na ile jest to możliwe bez utraty nawet odrobiny jakości. Stratny to maksymalna kompresja do najmniejszego rozmiaru bez względu na wpływ na jakość zdjęcia oraz tryb środkowy, który stanowi swoisty złoty środek między dwoma wymienionymi powyżej. Ten tryb najlepiej sprawdzi się, kiedy zależy nam na wysokiej jakości zdjęć, a jednocześnie przyjaznej strukturze strony, która będzie się szybko ładowała. To np. świetny sposób na stworzenie portfolio przez fotografa. Narzędzie posiada wiele funkcji dodatkowych, jak: konwersja palety barw CMYK – RGB, kasowanie danych EXIF i inne. Dużym atutem ShirtPixel jest możliwość bezpłatnego używania narzędzia z limitem obróbki do stu zdjęć miesięcznie. Po upływie tego czasu dokonuje się odnowienie i można ponownie dokonywać optymalizacji. W przeciwieństwie do konkurencji, darmowa wersja nie posiada limitu rozmiaru zdjęcia z jakim wtyczka może pracować. Dzięki temu, bezpłatny pakiet zdecydowanie wystarczy dla większości użytkowników. Używanie tej wtyczki zapewnia najlepszą optymalizację strony, zachowuje bardzo wysoką jakość zdjęć, nie wydłuża czasu ładowania witryny czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla robota wyszukiwarki, a tym samym umożliwiając jej swobodne pozycjonowanie.
Odbierz aktualny kod rabatowy ShortPixel. Kupuj taniej!
Miałem bardzo niemiłe doświadczenie z wtyczką do WordPress o nazwie Smush. Zainstalowałem, bo wtyczka ta była najpopularniejsza, ale jak widać nie wszystko to, co najbardziej popularne jest również najlepsze. Po instalacji wszystko na stronie się posypało. Musiałem odzyskiwać starszą wersję strony z backupów. Straciłem dużo czasu i nerwów. Potem testowo zainstalowałem na czystym WP wtyczkę ShortPixel, żeby zobaczyć, czy nic się nie posypie i sprawdzić jak działa. Nie było problemów, a wtyczka działa fenomenalnie. Teraz na każdej stronie stojącej na WP mam zainstalowaną wtyczkę ShortPixel do optymalizacji zdjęć.