Airbnb to serwis, który daje możliwość udzielania innym osobom korzystania z noclegu w swoim domu lub mieszkaniu. Idea polega na oferowaniu mieszkania osobom, które akurat szukają noclegu, a nasze lokum jest puste i możliwe do zaoferowania. Oto najważniejsze zasady Airbnb, sposób rejestracji, zalety, wady, opcje takie, jak kupon Airbnb i zniżki w trakcie dłuższych pobytów.
Czym jest platforma Airbnb?
Airbnb to serwis, który oferuje innym osobom, będącym w podróży, mieszkanie lub dom. Zaproponować można zarówno pokoje gościnne, jak i domek letniskowy, zarówno na dzień, jak i na miesiąc lub nawet na rok. Jako gospodarz, można dokonać rezerwacji na stronie internetowej i decydować w jakich terminach przyjmuje się gości, ustalać stawki za pobyt itd. Publikacja w sieci daje możliwość zobaczenia oferty przez pierwszych, potencjalnych gości.
Odbierz oficjalny kod rabatowy Airbnb
Założenia Airbnb polegają na tym, że, jeśli posiadamy wolne pokoje lub mieszkanie – wówczas można dorobić sobie do domowego budżetu. Przy okazji można swoim gościom polecić ładne miejsca do zwiedzania w swojej okolicy.
Na czym polega korzystanie z Airbnb?
Airbnb polega na wynajmie mieszkania np. na okres, kiedy nas w nim nie ma. W ten sposób gospodarze Airbnb mogą dorobić do domowego budżetu i to dość pokaźną kwotę. Zaletą jest fakt, że sami decydujemy kiedy i kogo chcemy zaprosić do swojego domu.
Idea Airbnb jest bliska np. Couchsurfingowi, znacznie bardziej niż np. rezerwacja miejsca w hotelu. Sam serwis Airbnb reklamuje się jako platforma dająca gościom możliwość podróżowania i bycia locals’em, czyli mieszkania wśród normalnych obywateli danego miasta/regionu, nie zaś w odseparowanych społecznościach spędzających swoje urlopy w hotelach.
Jak się zarejestrować w Airbnb?
Aby zarejestrować się w Airbnb i znaleźć tanie noclegi, należy wejść na stronę internetową platformy Airbnb. Znajdziemy tam informacje o zasadach korzystania i udzielania noclegu oraz możliwościach, jakie się z tym wiążą.
Rejestracja zawiera także program Ubezpieczenia Gospodarzy i Gwarancję dla Gospodarzy do 1 miliona USD. W praktyce nieprzyjemne incydenty, jak można przeczytać na stronie, są rzadkością, jednak fakt posiadania ubezpieczenia stanowi gwarancję dla ochrony mienia w swoim domu. Dla wynajmującego to ważna kwestia, by nie musiał obawiać się o stan swojego mieszkania i spać spokojnie.
Rejestracja w serwisie daje także możliwość ochrony osoby wynajmującej, co odbywa się poprzez łatwą komunikację z gośćmi przed zameldowaniem się.
Skąd wziąć kupon Airbnb?
Kody rabatowe Airbnb można znaleźć w sieci. Po rejestracji w różnych serwisach można w ten sposób uzyskać zniżki na kolejne pobyty. Nie jest to jednak takie proste, bo bardzo często zdarza się, że podany kupon Airbnb jest nieaktualny. Co więcej, nawet stali podróżnicy korzystający z Airbnb mogą być zawiedzeni faktem, że nie jest łatwo otrzymać kupon Airbnb na kolejne wyjazdy.
Link z kodem rabatowym może także wygenerować każdy użytkownik portalu Airbnb i podawać go swoim znajomym. Jeśli ktoś z nich zdecyduje się na znalezienie noclegu w taki sposób – wówczas można liczyć na ok. 10-15 euro zniżki na następny wyjazd z Airbnb.
Sytuacja jest więc typu win-win. Zniżkę otrzymuje zarówno ten, który kupon Airbnb wykorzystał, jak i ten, który owym kuponem Airbnb się podzielił. Ja sama osobiście z takiego kuponu skorzystałam rejestrując się w platformie wynajmu krótkoterminowego Airbnb.
Jakie są największe zalety?
Dla wielu osób możliwość korzystania z noclegów, dzięki Airbnb, to okazja do podróżowania. Jednoznacznie wskazują oni, że wcześniej nie mogli sobie pozwolić na tyle wyjazdów. Jednym z największych atutów jest też cena – znacznie niższa od np. wynajęcia pokoju w hotelu. Dla wielu osób to jedyna okazja, by gdzieś pojechać.
Zaletą jest niewątpliwe fakt, że można znaleźć ciekawe i nietypowe mieszkania – zwłaszcza, gdy decydujemy się na wyjazd za granicę. Można nocować w odległych dzielnicach lub np. blisko stacji pociągów lub lotniska.
Zaletą jest także dostęp do kuchni, co pozwala samemu gotować. W hotelach za posiłki płaci się dodatkowo, co wiąże się z kosztami. W Airbnb ma się do dyspozycji kuchni i można samemu ugotować posiłek – tym samym oszczędzając.
Dla wielu osób cenną jest także prywatność, ponieważ nie ma nikogo i można poczuć się swobodnie.
Jakie są najgorsze wady?
Rzadko, jednak zdarza się, że rezerwacje są odwoływane przez gospodarzy. Może to się odbyć nawet na kilka dni przed wyjazdem, co może być znacznym utrudnieniem dla podróżujących. Co prawda, takie sytuacje są sporadyczne, ale, w praktyce, mogą się zdarzyć każdemu i nie są miłe. Airbnb zwraca wtedy pieniądze, ale często to i tak niewiele daje, ponieważ na kilka dni przed zaplanowanym wyjazdem, nie jesteśmy w stanie nic innego już zarezerwować. Dla wielu osób jest to właśnie jeden z największych problemów. Wyjściem jest rezerwacja mieszkań z z dużą ilością pozytywnych ocen – wówczas zmniejsza się ryzyko, że właściciel w ostatniej chwili odwoła rezerwację.
Minusem jest także fakt, że, w przypadku nagłej sytuacji, rzadko można odwołać swoją rezerwację. A sytuacje losowe mogą zdarzyć się każdemu. Co, jednak istotne, jeśli odwołujemy swój pobyt w związku ze stanem zdrowia naszym lub bliskiej osoby – wtedy możemy liczyć na zwrot pieniędzy, niezależnie od polityki gospodarza.
Wiele osób wskazuje, że czasami zdarzają się też problemy z czystością. Są to rzadkie sytuacje, ale jednak w porównaniu do np. hotelu, Airbnb nie jest gwarancją idealnie czystego mieszkania.
Za co się płaci w Airbnb (składowe ostatecznej kwoty)?
Na kwotę, jeśli jest się gospodarzem, składa się opłata serwisowa, która jest pobierana łącznie z obowiązującymi podatkami przy każdej ukończonej rezerwacji. Wysokość opłaty waha się od 3 do 5 proc. w zależności od zasad anulowania rezerwacji przez wynajmujących. Kwoty te są, co istotne, naliczane od sumy rezerwacji, a potem potrącane od wypłat, jakie dostaje osoba wynajmująca.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj. Autor: Mark Twain
Goście są zobowiązani do zapłaty przed przyjazdem, a gospodarze otrzymują pieniądze po wyjeździe – czasami w cyklu miesięcznym, jeśli pobyt jest długi. Dodatkowo, oprócz opłaty za nocleg, goście płacą również opłatę serwisową, której wysokości stanowi od 6 do 12%. Do opłaty jest również doliczany podatek VAT, wynoszący tyle, ile określają lokalne przepisy. Jest on doliczany do opłaty serwisowej.
Jak znaleźć na Airbnb dobre lokum?
Warto korzystać z różnych opcji serwisu, by znaleźć dobre i względnie tanie lokum. Wartym polecenia są tzw. „widełki cenowe”, które pomagają określić możliwości budżetu. Jeśli cena nie jest dla nas tak istotna – wówczas można wskazać wyższą.
Warto sugerować się także opiniami o danym mieszkaniu, jego wyposażeniu, lokalizacji i samych wynajmujących. W ten sposób uda się uniknąć nietrafionych miejsc.
Tanie, ale atrakcyjne noclegi można znaleźć w dobrych miejscach i lokalizacjach, nawet w europejskich miastach. Pomocna w tym jest mapka, dostępna w serwisie, z której warto korzystać.
Czy są jakieś upusty przy dłuższych pobytach?
Ta kwestia interesuje osoby, które dużo podróżują. Wówczas zastawiają się one, czy możliwe są rabaty. Kwestia ta jest uzależniona od konkretnego wynajmującego i od oferty, podobnie jak np. usługa sprzątania. Większość gospodarzy pobiera opłatę za za sprzątanie, ale nie wszyscy. Wysokość tej opłaty także jest różna, podobnie jak rabaty na okres dłuższego pobytu. Konieczne jest, zatem, w tej kwestii sprawdzanie dokładnie każdej oferty.
Mam za sobą już kilkanaście podróży z Airbnb i mogę powiedzieć, że warto poświęcić dodatkowy czas, by wybrać jak najlepszą ofertę. Korzystanie z wyjątkowych okazji może odbić się czkawką, nawet gdy oferta jest przez Airbnb określona mianem „wyjątkowego znaleziska”.
Czy kupon Airbnb łączy się z innymi promocjami?
Owszem, łączy się, ale nie jestem pewna, czy z wszystkimi promocjami łączy się kupon Airbnb. Pewna jestem natomiast, że zniżka za dłuższy pobyt łączy się z oficjalnym kuponem Airbnb, który możesz otrzymać na tej stronie.
Być może jakieś wyjątkowe okazje istnieją, ja niestety nie miałam możliwości z takowych skorzystać, a raz bardzo gorzko się przekonałam, o tym, że wyjątkowe znaleziska mogą być naprawdę wyjątkowe, ale w negatywnym sensie. Tak więc wybieraj nieruchomości z zimną głową, pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.
Chcesz przeżyć przygodę? Zgarnij oficjalny kupon Airbnb i zapłać mniej za pierwszą podróż.
Podróże to całe moje życie. Uwielbiam to, kocham to! A od czasu, gdy brat mi powiedział o airbnb to podróżuję jeszcze częściej, bo jest po prostu taniej. Nie dlatego, że dostaję jakieś kupony rabatowe, ale po prostu same rezerwacje wychodzą mnie taniej niż sypianie w hotelach. Jest taniej i jednocześnie dużo przyjemniej. Mieszkanie w domach, chatkach, apartamentach ma swój klimat. Czuję, że jestem wśród mieszkańców, a nie turystów.
ja też najbardziej lubię to poczucie, że jestem wśród miejscowych, a nie turystów, to jest zupełnie inna forma spędzania urlopu niż tak zwana turystyka leżakowa… dobra, przyznaję, też to lubię, też lubię uwalić się na leżaku i chillować, ale to nie wszystko, bo lubię też zwiedzać i airbnb daje mi tę możliwość, a do tego nie świdruje tak portfela jak wczasy zorganizowane
dodam małą łyżkę dziegciu do tego słoika miodu z etykietą airbnb – zdarza się, że kontakt z gospodarzem jest utrudniony i pewnie nie ma to większego znaczenia w Europie, bo dostęp do internetu jest niemal wszędzie dzięki smartfonowi, ale podróżując w bardziej odległe zakątki świata może się zrobić nieciekawie, gdy lądujesz na miejscu i nadal nie masz dokładnych namiarów i szczegółów zameldowania od gospodarza, mi się to zdarzyło tak więc delikatnie ostrzegam
Bardzo fajny i rzeczowy artykuł na temat platformy airbnb, z której ja korzystam od paru miesięcy. Na razie byłam na paru wyjazdach służbowych, więc do nich nie przywiązywałam jakiejś nadzwyczajnej uwagi, jeśli chodzi o warunki finansowe. Ważne, że mieściłam się w budżecie wyznaczonym przez firmę i zawsze było OK, jeżeli mowa o warunkach. Natomiast pierwszy raz skorzystałam z airbnb planując swoje wakacje i powiem tak… ja chcę tam wracać!!! Było cudnie, przepięknie, bosko!!! Trafiłam na bardzo miłych gospodarzy. Powiedzieli mi, co warto zobaczyć, na co zwrócić uwagę itp. Naprawdę to były znakomite wakacje. W przyszłym roku na pewno skorzystam z airbnb, bo to znakomita opcja na zwiedzanie świata.
Wykorzystałam już kupon rabatowy airbnb i co dalej? Nie to, że jestem zachłanna, ale może ma ktoś kupon na kolejną rezerwację? Jak nie to teraz mąż konto założy, ale co potem?
a potem to możesz pobawić się w polaczka i założyć nowe konto i znowu wykorzystać kupon airbnb na pierwszą podróż… czemu nie? polak potrafi
Siedzę teraz zdołowana, bo wróciłam parę dni temu z najlepszych wakacji ever. Było znakomicie pod każdym względem. Pomijam 3-godzinne koczowanie na lotnisku w drodze powrotnej, ale to zdarzyć może się zawsze. Cała reszta była naprawdę bardzo udana. Mieszkaliśmy w 2 miejscach, bo naszą podróż podzieliliśmy na 2 etapy. Zakwaterowanie wynajmowaliśmy oczywiście przez airbnb. Wolimy to niż hotele, jest bardziej domowo, można sobie gotować itp. No nic, trzeba wytrzymać do kolejnych wakacji.
Karcia witaj w klubie smutasów. Ja mam teraz to samo. Myślę tylko o tym, by wrócić w te magiczne miejsca, które w tym roku widziałam. Albo żeby zwiedzać kolejne. Nie wiem jeszcze, gdzie w przyszłym roku pojadę, ale na sto procent zakwaterowanie wezmę przez airbnb, tak jak teraz. Myślałam też o bookingu, ale jednak to trochę inna platforma wynajmu, bo tam dostępne są hotele, a nie zwykłe domy. A mi zależy na tym, by mieszkać w normalnych domach wśród miejscowych, a nie turystów. Dzięki temu człowiek może lepiej wczuć się w miejsce, klimat. Cóż, trzeba przetrwać jesień i zimę, a będzie z górki.
piszecie tutaj dużo o zaletach airbnb i dlaczego warto korzystać z tej platformy, ale nie widzę nigdzie informacji skąd wziąć działający kupon rabatowy dla osób które już mają założone konto i korzystały z dobrodziejstw serwisu
Opowiem wam krótką anegdotkę sprzed paru miesięcy. Rozmawiałem z moim przyjacielem na temat kosztów wczasów w Europie. On od zawsze lubił kraje europejskie, ale było to być może spowodowane faktem, że nigdzie indziej nie był. No i rozmowa zeszła na koszty. On starał się mnie przekonać, że turystyka egzotyczna jest potwornie droga. Oczywiście ceny znał jedynie z katalogów biur podróży, nie zrobił nigdy kalkulacji wyjazdu na własną rękę. Postanowiłem więc mu udowodnić, jak bardzo się myli. Odpaliłem stronę airbnb i sprawdziliśmy wybranych kilka lokalizacji, w tym Hawaje, Karaiby i Florydę. No i chłopak zbladł, gdy zobaczył, że na airbnb wypasione miejscówki na nowym kontynencie lub jego okolicach potrafią być o wiele tańsze niż Hiszpania, Włochy, czy nawet Polska! Oczywiście loty nie są tanie, ale jeśli ktoś potrafi dobrze szukać to jest w stanie polecieć do Kalifornii w cenie lotu europejskiego. Wszystkim niedowiarkom polecam poświęcenie paru chwil na dobre zaznajomienie się z takimi portalami jak airbnb, skyscanner czy kayak. Do zobaczenia gdzieś na drugim końcu świata! Hihi.
nie jestem jakimś przysłowiowym januszem ale jeśli można zaoszczędzić trochę grosza to czemu nie? macie może jakiś działający kod rabatowy airbnb do podzielenia się? z góry dzięki
Ja już tylko myślę o nadchodzącym urlopie. Kolega mi pokazywał ostatnio zdjęcia z wakacji na Malediwach. Tak, dobrze napisałem, był na wczasach na Malediwach i zakwaterowanie brał właśnie z airbnb. Pokazał mi rachunek z 14 dni na swoich wczasach. Wbiło mnie w ziemię. Sprawdziłem drugi raz. I jednak nie przewidziałem się. Okazuje się, że Malediwy nie są wcale aż tak drogie, jeśli się wczasy organizuje samemu. Masz za dużo kasy i chcesz się jej pozbyć? Bierz Malediwy z biura podróży. Chcesz racjonalnie wydać swoje pieniądze? Pomyśl o airbnb. Mnie to przekonało, bo widziałem rachunek.
organizacja urlopu na własną rękę to jest pewne wyzwanie, jeśli planuje się wypad w dalsze rejony, nie ma co do tego wątpliwości. no chyba, że mowa o tygodniowym wypadzie gdzieś w Europie, wtedy kłopotów nie ma, lotów jest sporo, opcji zakwaterowania też pod dostatkiem. niemniej inaczej to wygląda przy nieco większym skomplikowaniu, wielu przesiadkach czy kilku miejscach zakwaterowania. owszem, dzięki internetowi łatwiej jest turyście wszystko ogarnąć, ale mimo wszystko trzeba poświęcić na organizację wiele godzin, czasami dziesiątki godzin. nie wyobrażam sobie teraz planowania urlopu bez airbnb po pierwsze z uwagi na wygodę, po drugie koszty zakwaterowania
właśnie teraz jestem na pierwszych wakacjach z airbnb i powiem szczerze że mi się to bardzo podoba bo było mnie stać na egzotykę o której bym mógł pomarzyć w przypadku ofert z biur podróży
to się powoli robi standardem, że ludzie wybierają wczasy na własną rękę niż oferty z biur podróży i na pewno jednym z powodów jest powszechny dostęp do internetu oraz portale typu airbnb oraz booking
warto nadmienić że wcale nie jest tak łatwo uzyskać kupon airbnb – owszem na pierwszą rezerwację większych problemów nie ma – jednak już na kolejne wyjazdy tak różowo nie jest – bazują pewnie na strategii pozyskiwania nowych klientów zakładając że obecni nie odchodzą – pewnie mają rację bo naprawdę od czasu pierwszego urlopu z airbnb już nie korzystam z ofert biur podróży
ciekaw jestem czy teraz ktoś korzysta z airbnb gdy turystyka leży i kwiczy ze względu na koronowirusa i nie zapowiada się na szybką zmianę