
E-mail marketing to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych form reklamy. Możemy dotrzeć do potencjalnego klienta poprzez jego skrzynkę mailową. Wysyłka nawet dużej ilości wiadomości nie jest droga, a zwrot z inwestycji może być bardzo wysoki. Dlaczego tak jest? Niemal każdy z nas regularnie sprawdza swoją skrzynkę mailową. Jedni robią to kilka razy w tygodniu, inni nawet kilka razy dziennie. To właśnie dlatego ta forma marketingu przynosi oczekiwane efekty. Istnieje duże prawdopodobieństwa, że nasza firma zostanie zauważona przez sporą ilość odbiorców.
Zalety skutecznego e-mail marketingu
Reklamy telewizyjne oraz radiowe to ogromny koszt, na który mogą pozwolić sobie nieliczne przedsiębiorstwa. Ulotki lub broszury stały się mało skuteczne – wiele osób po prostu wyrzuca je do kosza. Marketing internetowy to przyszłość. Promocja poprzez e-mail to idealna opcja nie tylko dla dużych, ale również niewielkich przedsiębiorstw. Należy podkreślić, że koszt jednego maila nierzadko wynosi mniej niż jeden grosz. Na taką inwestycję może pozwolić sobie niemal każda marka. Kwestie finansowe schodzą na dalszy plan. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.
Ogromnym plusem jest również to, że przygotowanie wiadomości e-mail jest niezwykle proste. Oczywiście to my odpowiadamy za to, jakie treści mają być zawarte w wiadomości. Całą resztę dopracujemy w specjalnych edytorach, których obsługa jest banalnie prosta. Istotnym jest, aby nie przesadzić. E-maile powinny być proste – złożone aplikacje oraz grafiki mogą nie zostać odczytane poprawnie. Działa to na naszą korzyść, ponieważ stworzenie reklamy będzie intuicyjne, szybkie i niewymagające. Nie musimy posiadać umiejętności z zakresu języka HTML, czy też programowania.
Jak zbadać skuteczność e-mail marketingu?
E-mail marketing jest narzędziem mierzalnym. Bez przeszkód możemy sprawdzić ile osób otworzyło naszą wiadomość. Na uwagę zasługuje fakt, że jest ona interaktywna. Mamy możliwość sprawdzenia, w co dokładnie kliknął odbiorca, a także, w jaki sposób poruszał się po stronie. Jest to ogromną wskazówką do optymalizacji witryny. Możemy przekonać się, w którym momencie potencjalny klient zrezygnował z zakupu.
W e-mail marketingu potrzebne informacje otrzymujemy niemal natychmiast. Pozwala to na jeszcze lepsze zaplanowanie przyszłych akcji marketingowych. Kolejnym atutem jest to, że uzyskane wyniki są nie tylko ilościowe, ale również jakościowe. Usprawnienie komunikacji z odbiorcą nie będzie stanowiło wyzwania.
Nowoczesna forma reklamy przyniesie nam o wiele większe zyski. Internet jest naszą przyszłością. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas. W niedrogi i bezproblemowy sposób możemy dotrzeć do wybranej przez nas grupy osób. Ponadto doskonale wiemy, co stało się z wysłanym przez nas e-mailem. Mamy lepszą kontrolę, dzięki czemu racjonalnie planujemy akcje marketingowe. Zadziwiające jest, że wiele przedsiębiorstw wciąż inwestuje w ulotki lub foldery, które nie przynoszą mierzalnych rezultatów.
Jak komunikować się z odbiorcą?
Komunikacja z potencjalnym klientem może odbywać się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest Newsletter. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, w który dzień tygodnia będzie wysyłana wiadomość. Na podstawie statystyk powinniśmy ustalić, z jaką częstotliwością będą wysyłane e-maile. Ważne jest, aby pamiętać, że tego typu materiały powinny być bogate w treści niedostępne dla innych użytkowników. Umieszczone tam informacje nie powinny znajdować się np. na stronie internetowej, gdyż w ten sposób nie zmotywujemy odbiorcy do otwierania kolejnych wiadomości.
Przedsiębiorstwa nakierowane na sprzedaż powinny zainteresować się katalogami sprzedażowymi. Tutaj również musimy zaintrygować odbiorcę. Z pewnością odpada powtarzanie tych samych produktów w każdej wiadomości. Oferta powinna być zmieniana, tak aby cały czas była atrakcyjna.
Kolejną grupą e-mailów są informacje oraz ogłoszenia. Powinny być to krótkie komunikaty mówiące np. o zbliżającej się promocji lub wyprzedaży.
Maile transakcyjne dedykowane są osobom, które porzuciły swój koszyk w sklepie internetowym oraz zrezygnowały z zakupu. W takiej wiadomości powinniśmy zachęcić do zakończenia transakcji.
Wiadomości automatyczne, czyli autorespondery, wysyłane są w regularnych odstępach czasowych. To my decydujemy o tym, z jaką częstotliwością będą wysyłane maile.
Jak zbudować bazę kontaktów?
Bazę kontaktów, czyli adresów mailowych możemy pozyskać na dwa sposoby. Zakup gotowych kontaktów jest szybkie oraz niewymagające. Nie musimy tracić czasu na budowę własnej bazy. Należy jednak wiedzieć, że przedsiębiorstwa specjalizujące się w sprzedaży danych nie zawsze są uczciwe. Istnieje ryzyko, że e-maile będą przestarzałe, przez co nie uzyskamy pożądanych wyników. Dobrze jest sprawdzić przede wszystkim, kiedy adresy były zebrane, a także, czy każdy odbiorca wyraził zgodę na przetwarzanie danych. Ponadto powinniśmy posiadać wiedzę na temat, ile firm korzysta z tej samem bazy. Im więcej, tym gorzej.
Budowa bazy danych trwa dłużej, jednak takiej sieci kontaktów nigdy nie uda nam się zakupić. Adresy możemy zdobyć poprzez organizowanie różnego typu konkursów, ankiet, czy też formularze kontaktowe.
Istnieje również opcja dzierżawy bazy danych. Tutaj możemy pozwolić sobie na targetowanie behawioralne lub geograficzne. Oczywiście wynajem nie jest pozbawiony wad – kontakty mogą być niepoprawnie dostosowane, a z tej samej bazy może korzystać wiele konkurencyjnych przedsiębiorstw.
MailWizz czy FreshMail?
Na rynku znajdziemy wiele ciekawych narzędzi wspierających e-mail marketing. Największym zainteresowaniem cieszy się MailWizz oraz FreshMail. Oba narzędzia są skuteczne – umożliwiają nie tylko masowe wysyłanie wiadomości, ale również generowanie rozmaitych raportów oraz statystyk. Kontrolowanie akcji marketingowej będzie o wiele łatwiejsze, co finalnie prowadzi do jeszcze lepszych efektów. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które narzędzie jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę.
MailWizz to narzędzie instalowane na własnym serwerze, które wymaga właściwej konfiguracji. Opłata jest jednorazowa i wynosi $59. Plusem jest niska cena, natomiast minusem konieczność instalacji. Istnieje również możliwość skorzystania z alternatywnego serwera Amazon SES, jednak generuje to dodatkowe koszty. Pomimo tego nadal zapłacimy mniej, niż w przypadku FreshMail.
Narzędzie FreshMail działa na serwerach zewnętrznych, dzięki czemu nie musimy wykonywać żadnej instalacji. Jest to spore ułatwienie oraz oszczędność czasu. Niestety usługa jest nawet kilka razy droższa, niż poprzednie narzędzie. Wynika to z tego, że płacimy za każą wysłaną wiadomość lub dodany adres kontaktowy.
Sprawdź aktualne kupony rabatowe do MailWizz. Być może zakupisz go jeszcze taniej.
Sam właśnie borykam się z tym tematem. Nie ruszyłem jeszcze email marketingu w firmie, ale co jakiś tydzień słyszę od szefa pytanie, kiedy z tym ruszymy. No i chyba nadszedł ten czas. Na razie wybrałem 4 narzędzia, które mnie wstępnie interesują, z czego 2 (MailWizz oraz Sendy) są instalowane na własnym serwerze, zaś 2 (FreshMail oraz GetResponse) pozostałe to usługa, czyli SaaS. Dobrych wybrałem kandydatów? Wszystko ma mieć ręce i nogi, potrzebuję profesjonalnych rozwiązań.