Każdy, kto zaczyna pracę ze stronami internetowymi i ma zamiar brać udział w ich projektowaniu, nawet tworzeniu amatorskim, powinien wiedzieć czym jest JavaScript i znać podstawy. Jak się za to zabrać? Czy warto rozważyć szkolenia? Jeśli tak, to kurs JavaScript online czy jednak stacjonarny? A może jednak tradycyjne książki o tej tematyce?
Czym właściwie jest JavaScript?
JavaScript jest językiem programowania. Zadaniem jego zastosowania jest wdrożenie na stronie internetowej skomplikowanych elementów. Dzięki JavaScript strona może wyświetlać statyczne informacje, ale i treści zmienne. W zależności od sytuacji pozwala na wyświetlanie interaktywnych map, animacji, grafik 2D i 3D, video.
JavaScript jest nazywana trzecią warstwą standardowych technologii internetowych Za dwie pozostałe uznaje się język HTML oraz CSS.
Język JavaScript jest wykonywany po stronie przeglądarki. To oznacza, że po wejściu na daną stronę internetową PHP jest wykonywane po stronie serwera, natomiast HTML, CSS oraz JavaScript są wykonywane przez dowolną przeglądarkę (Firefox, Chrome, Safari, Opera, Vivaldi, Edge).
Technologia JavaScript nie jest stała, cały czas się rozwija, można dzięki niej osiągnąć coraz więcej efektów. To stanowi kolejny argument do zapoznania się z tą technologią, zrozumienia jej i bycia na bieżąco.
Wcześniej roboty wyszukiwarek nie były w stanie zrozumieć i przeczytać języka JavaScript. Sytuacja jednak cały czas się zmienia, a ten język skryptowy staje się coraz bardziej popularny i coraz chętniej wykorzystywany.
Jak jest wykorzystywany JavaScript?
Język skryptowy JavaScript umożliwia obsługę dynamicznego tworzenia treści na stronie internetowej, kontrolowanie video, animacji. Wcześniej w tym celu wiele osób wykorzystywało Adobe Flash, jednak nie było to poprawne zastosowanie tej technologii.
Często wykorzystuje się ten język do animacji sliderów na stronach internetowych bądź menu. Jako ciekawostkę można dodać, że z języka JavaScript korzystają programy analityczne oraz te do zliczania statystyk odwiedzin jak Matomo (poprzednio znane jako Piwik) czy Google Analytics.
Wykształcenie nie oznacza tego, ile się uczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania tego, co wiesz, a czego nie. Autor: Anatol France
JavaScript sprawdza się świetnie w czasach mobile i coraz większej dostępności stron internetowych na telefon. To właśnie dzięki temu językowi po kliknięciu w menu cała reszta ekranu się ściemnia, rozmazuje lub pokrywa jednym kolorem. JavaScript jest też odpowiedzialne za obliczanie rozdzielczości ekranu. W połączeniu z CSS sprawia, że na przykład rozmiar ikony menu mobilnego jest idealnie dostosowany do ekranu.
JavaScript odpowiada również za preload’owanie. To oznacza, że wszelkie niezbędne, interaktywne elementy, które powinny się pojawiać bez opóźnień są wczytywane przy wejściu na stronę, a nie w trakcie jej przeglądania, co znancznie poprawia UX witryny internetowej Z drugiej zaś strony również w JavaScript pisane są skrypty zwane lazy loader’ami, które umożliwiają pozbycie się paginacji, czyli stronicowania wyników. Dzięki temu na urządzeniach mobilnych listę produktów w sklepie można przeglądać jak newsfeed na Facebook’u.
To nadal nie są jeszcze wszystkie role, które odgrywa na stronie internetowej JavaScript.
Kurs JavaScript online czy szkolenie stacjonarne?
Skoro już wiadomo, że będziesz potrzebował kursu z JavaScript, czas przemyśleć, w jakiej formie miałoby być dane szkolenie. Do wyboru są kursy stacjonarne oraz szkolenia online. W tym zestawieniu o wiele wygodniejszą formą są oczywiście kursy, które można odbyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. Ja bez wahania wybrałam dla siebie kurs JavaScript w formie internetowej.
Szkolenia online dostosowują się do Ciebie i to jest ich przewaga nad stacjonarnymi. To Ty wybierasz czas oraz ilość lekcji, jaką jesteś w stanie w danym momencie przyswoić. Nie trzeba rezerwować miejsca, jechać do innego miasta czy też brać dnia wolnego. Ponadto szkolenia online mają o wiele niższe ceny niż szkolenia stacjonarne.
Najciekawsze propozycje szkoleń online
Szkolenia online z języka skryptowego JavaScript cieszą się ogromną popularnością. Kursy o tej tematyce przegląda bardzo duża ilość osób. Pada też wiele zapytań na ten temat. Jak wiadomo, Internet to często błogosławieństwo jeśli chodzi o dostarczaną wiedzę, jednak zdarza się też, że i przekleństwo. Dość trudno znaleźć rzetelne szkolenia o wymaganym poziomie.
Osobiście polecam zapoznać się z kursami online o tematyce JavaScript na polskiej platformie Strefa Kursów oraz platformie zagranicznej Udemy. Dlaczego akurat te strony? Przede wszystkim zostały przeze mnie przetestowane. Korzystam z nich i powracam.
Obie platformy oferują dożywotni dostęp do kursów online po ich zakupie. Można je w każdej chwili ściągnąć, w każdej chwili można też powrócić do wybranej lekcji. Ponadto jakość video i audio jest na najwyższym poziomie, Dzięki temu nie ma żadnych bodźców rozpraszających, można skupić się na nauce.
Przechodź kurs JavaScript, kiedy masz ochotę
Każde szkolenie na Udemy i Strefie Kursów zostało dokładnie opisane. Mamy dostęp do informacji o tym, ile będzie trwało, jaki jest plan szkolenia. Mamy również dostęp do bezpłatnych lekcji w celu przetestowania czy szkolenie faktycznie nam odpowiada. Oprócz tego pod każdym kursem możemy znaleźć opinie osób, które z niego skorzystały. Obie platformy umożliwiają więc wiele sposobów na weryfikację przekazywanych treści oraz podjęcie właściwej decyzji zakupowej.
Certyfikat po zakończeniu każdego kursu
Po przejściu szkolenia oczywiście można liczyć na odpowiedni certyfikat potwierdzający umiejętności. Jednak szczerze powiedziawszy to kurs JavaScript stanowi największą wartość dla web developera, a nie sam certyfikat.
Zanim przejdę do przykładów kursów z obu platform, nadmienię jeszcze, że obie strony mają fantastyczne promocje i kody rabatowe na szkolenia. To oznacza, że wyjątkową wiedzę można zdobyć w naprawdę niskich cenach.
Jeden kompleksowy kurs JavaScript, czy kilka krótszych?
Na Udemy i w Strefie Kursów znajdziemy szkolenia online na naprawdę różnym poziomie, warto więc zwracać szczególną uwagę na oznaczenia. Są kursy JavaScript dotyczące podstaw, kursy łączące w sobie JavaScript, HTML oraz CSS, JavaScript od podstaw do eksperta. Są również kursy skupiające się na wybranej dziedzinie, jak na przykład programowanie obiektowe lub asynchroniczne JavaScript.
Wśród całej gamy różnych kursów z dziedziny programowania JavaScript możemy znaleźć również takie, które pozwalają opanować aplikacje i programy dodatkowe. Jednym z nich jest jQuery. To popularna biblioteka, która daje nowe możliwości oraz upraszcza kod.
Jaki edytor kodu JavaScript wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Mogę natomiast powiedzieć, czego ja używam do edycji kodu JavaScript. Na pierwszym miejscu stawiam Atom – https://atom.io – to znakomity edytor kodu, nie tylko JavaScript. Co więcej – Atom jest całkowicie darmowy. Niektórzy uważają, że to kopia komercyjnego, również znakomitego edytora kodu Sublime Text, ale istnieją pewne różnice. Jeśli mogłabym wybrać 1 edytor to byłby właśnie Atom. Jeżeli miałabym możliwość wyboru 2 to na drugim miejscu byłby właśnie Sublime Text.
JavaScript zdecydowanie wart zachodu
Jak widać, dzięki JavaScript można naprawdę dużo zdziałać nawet na niewielkiej stronie internetowej. Mimo że język nie jest sam w sobie najłatwiejszy i wiele osób szybko do siebie zniechęca, warto poświęcić mu trochę swojego czasu. Wysiłek na pewno zwróci się w bardzo dobrych efektach działania i funkcjonowania tworzonych stron internetowych. To co? Kiedy zaczynasz swój kurs online z programowania w JavaScript?
Sprawdź dostępne kupony rabatowe do Strefy Kursów oraz kupony rabatowe do Udemy.
Powiem szczerze, nie trawię tego języka programowania, ale niestety/stety jest używany powszechnie. Chyba wszystkie dynamiczne elementy na stronie wykorzystują technologię JavaScript i dlatego chciał nie chciał trzeba znać podstawy JavaScript. Wielokrotnie musiałem modyfikować coś w kodzie JavaScript, by dostosować gotowy skrypt do konkretnej strony internetowej i szło mi to jak krew z nosa. Finalnie się zawsze udawało, ale niestety kosztem czasu. I miałem wtedy świadomość, że mógłbym to zrobić 2 lub nawet 5 razy szybciej. I oczywiście miałem rację, co potwierdziło się już, gdy zakupiłem kilka kursów JavaScript. Chyba 2 sztuki nabyłem na Strefie Kursów i ze 3 na Udemy. Nie przeszedłem ich wszystkich od deski do deski, bo wiadomo, że zagadnienia się pokrywały. Na start zawsze można wziąć 1 wybrany kurs JavaScript, liznąć i będzie wiadomo, czy taka forma nauki Ci odpowiada. Ja już wiem, że niepotrzebnie tak długo zwlekałem. Straciłem przez to mnóstwo czasu. Trzeba było zainwestować w naukę JavaScript dużo wcześniej. Nie jestem ekspertem, ale naprawdę teraz wszystko idzie dużo szybciej. Tak więc ja polecam.
Za każdym razem, gdy mam coś napisać w JavaScript to mną trzęsie. Nie jestem fanem tego języka programowania, ale powiedzmy sobie uczciwie – jest wszechobecny. Znajduje się na każdej stronie internetowej. Jak nie jakiś element dynamiczny, animowany to choćby nawigacyjny. Dosłownie wszędzie. Tak więc trzeba temat ogarniać. Muszę sobie jakiś zaawansowany kurs zakupić. Pewnie tradycyjnie na Udemy.
Co polecacie na początek przygody z JavaScript? W ogóle o tym pojęcia nie mam. Wiem tylko, że wykonywane jest przez przeglądarki internetowe i tyle. Potrzebuję jakiegoś prostego kursu online i najlepiej jak byłby po polsku.
Nie jestem zwolennikiem tego języka programowania, ale faktem jest, że wszystkie witryny internetowe w mniejszym lub większym stopniu wykorzystują JavaScript. Nawet skrypt Google Analytics jest napisany w JavaScript, więc już samo to pokazuje jak powszechne jest zastosowanie JavaScript. Musiałem się nauczyć podstaw i wybrałem kursy JavaScript dostępne na platformie Udemy. Język angielski mi nie przeszkadza, a po obejrzeniu darmowych rozdziałów doszedłem do wniosku, że Udemy będzie dobrym wyborem. Nie myliłem się.
Karol, ja też nie byłem, ale się przekonałem. Jednak zajęło mi to trochę czasu. Na początku strasznie wkurzało mnie to, że niektóre przykłady w sieci były na czystym JavaScript, część na jQuery i to jeszcze w różnych wersjach jQuery. To wprowadza straszny mętlik w głowie, ale wraz z czasem jakoś to się poukładało. Zrobiłem to tak, że kupiłem porządny kurs programowania w JavaScript i przeszedłem go od deski do deski. Potem kupiłem sobie podstawowy kurs jQuery i na końcu zaawansowany kurs jQuery. Próbowałem kursów z YT, ale tam to jest dopiero bałagan. Tak więc uważam, że lepiej zapłacić te kilkadziesiąt złotych. Śmieszna cena jak za taką dawkę wiedzy.
ten pierwszy kurs javascript ze zdjęcia wziąłem i faktycznie jest porządny, mogę polecić z czystym sumieniem, teraz czeka mnie to bardziej zaawansowane szkolenie, zobaczymy jaka jego jakość
Ja też na razie mam przerobiony ten kurs pierwszy, czyli podstawowy kurs programowania w JavaScript i uważam, że to naprawdę dobrze wydane pieniądze. Szczerze mówiąc to więcej wydaję w jeden wieczór wychodząc na piwo z kolegami niż za ten kurs JavaScript. Owszem, ważne jest i to i to. Ale w głowie na dłużej zostaje wiedza ze szkolenia niż procenty z piwa, heh
widzę że wszyscy wypowiadający się tutaj to znawcy tematu lub choćby osoby mające wcześniej do czynienia z javascript więc pozwólcie że wypowie się osoba nie mająca doświadczenia w tym temacie – musiałam się nauczyć podstawowych możliwości javascript na zajęciach na studiach i powiem wam że strefa kursów uratowała mi dupsko – wciąż nie jestem znawcą tematu ale coś tam już potrafię a sam kurs (kupiłam 2 sztuki) wyniósł mnie nieco ponad 100 złotych w promocji
warto zaznaczyć, że nie wystarczy nauczyć się samego języka JavaScript, ale też wielu dodatkowych tematów wchodzących w skład że tak to nazwę ekosystemu JavaScript, jak choćby jQuery, które jest wykorzystywany na niemal każdej witrynie wykorzystującej możliwości języka JavaScript
Czytam ten artykuł i zastanawiam się, jakie są realistyczne szanse na zdobycie pracy jako programista JavaScript po ukończeniu takiego kursu online? Czy to da mi wystarczające umiejętności, aby zacząć karierę w programowaniu, czy powinienem skupić się na nauce jeszcze więcej języków programowania?
Zastanawiam się, jakie są realne możliwości pracy po ukończeniu kursu JavaScript w wersji online. Czy to wystarczy, aby zdobyć dobrą pracę, czy powinnam też nauczyć się innego języka, jak Python czy PHP? A może potrzeba jeszcze więcej, czyli dodatkowo HTML+CSS+SQL?