Marketing to sztuka opracowania odpowiedniej formy oraz przekazu dla treści, która będzie w stanie zainteresować i trafić do odbiorcy. Aby dobrze przeprowadzać kampanie tego typu, niezbędna jest ciągła analiza zainteresowań oraz potrzeb potencjalnych klientów. Wiele firm decyduje się na przekaz masowy, licząc na dotarcie w ten sposób do wybranej grupy docelowej. Problemem są jednak duże nakłady finansowe takiej formy reklamy, a także brak możliwości pomiaru jej skuteczności. W takiej sytuacji najlepszą opcją jest e-mail marketing, który pozwala na trafienie do właściwych odbiorców przy angażowaniu stosunkowo niewielkich środków finansowych.
Co to jest e-mail marketing?
E-mail marketing jest rodzajem marketingu bezpośredniego, w którym do komunikacji z odbiorcami wykorzystywana jest zwykła poczta elektroniczna. Do podstawowych założeń tej szczególnej formy komunikacji należy budowanie oraz utrzymywanie relacji z klientami, a także zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu sprzedaży. Istotną zaletą e-mail marketingu są możliwość skorzystania z rozbudowanych opcji personalizacji generowanego przekazu. Odbiorców podzielić można na kilka grup, których poszczególni członkowie otrzymywać będą jedynie wiadomości z treścią precyzyjnie dobraną do ich potrzeb oraz oczekiwań. Do atutów e-mail marketingu można także zaliczyć szybkość i sprawność przekazu, niewysokie koszty oraz odpowiednią skalowalność. Z takiej formy docierania do odbiorców korzystają zarówno olbrzymie korporacje, jak i niewielkie firmy z ograniczoną liczbą klientów. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość łatwego zmierzenia skuteczności kampanii. Korzystając z odpowiednich narzędzi, da się na przykład sprawdzić ilość przeczytanych i odrzuconych wiadomości, a także wyróżnić te najbardziej interesujące oraz generujące największą sprzedaż.
Zastosowanie i skuteczność e-mail marketingu
Najczęściej email marketing stosowany jest w celach sprzedażowych, promocyjnych oraz informacyjnych. Wykorzystuje się go również w różnych badaniach marketingowych, na przykład poprzez zamieszczenie w treści wiadomości linku do ankiety. Pozwala ona na zebranie istotnych dla sprzedawców informacji, chociażby na temat poziomu zadowolenia klientów lub ich aktualnych potrzeb oraz oczekiwań. Aby przeprowadzać skuteczne kampanie e-mail marketingowe, należy jednak dysponować odpowiednio rozległą bazą odbiorców. Najtańszym i najprostszym sposobem na jej zdobycie jest samodzielne zbieranie adresów e-mailowych. Można to osiągnąć poprzez oferowanie odbiorcom możliwości zapisania się na newsletter strony internetowej. Dobrym pomysłem jest zamieszczenie boksu ze zgodą na otrzymywanie wiadomości z ofertami w formularzu zamówienia, np. przy okazji sprzedaży internetowej. Wartościową bazę można również zakupić od zewnętrznej firmy, jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie. Zazwyczaj właściciele adresów z takiej bazy wyrażają zgodę na swoją obecność w liście mailingowej i reprezentują pożądaną grupę docelową.
Czym jest Sendy?
Sendy jest profesjonalnym narzędziem do email marketingu. Stanowi optymalne rozwiązanie szczególnie dla sprzedawców, którzy dysponują dużą liczbą usług i produktów. Sandy pozwala na łatwe organizowanie ich w grupach oraz przekazywanie dostępu do wybranych brandów klientom, a także wysyłanie e-mail we własnym zakresie. Narzędzie ułatwia zarządzane zarówno listami, jak i subskrybentami. Pozwala między innymi na masowe importowanie i usuwanie pozycji, a także tworzenie własnych pól czy obsługę zapisu odbiorców typu Single/Double Opt-In. Wyniki kampanii można swobodnie przeglądać na przejrzystych wykresach, uwzględniających kompletne liczniki otwarć, dostarczeń czy wypisów. Sendy zapewnia automatyczną obsługę zwrotek, tworzenie własnych pól danych o użytkownikach oraz przeprowadzanie kampanii za pomocą autoresponderów. Wśród dostępnych opcji znajduje się także możliwość tworzenia kursów e-mailowych czy wysyłania wiadomości specjalnej w rocznicę zapisu na listę.
Czym Sendy różni się od usług typu FreshMail?
Usługi takie jak FreshMail i MailChimp uznawane są za jedne z najpopularniejszych systemów do wysyłki newsletterów wykorzystywanych w Polsce. Podobnie jak Sendy, pozwalają na generowanie szczegółowych raportów i statystyk, dzięki którym badać można skuteczność realizowanych kampanii e-mail marketingowych. Ich rozpoznawalność pozwala na łatwą integrację z różnego rodzaju systemami stron oraz sklepów internetowych, czemu w dużym stopniu zawdzięczają swoją popularność. Systemy takie jak FreshMail i MailChimp działają na serwerach zewnętrznych. Do działania tego typu platform wystarczy więc przeglądarka internetowa, a obsługa przeprowadzana jest bezpośrednio z poziomu konta zakładanego przez użytkownika w serwisie. Sendy natomiast funkcjonuje nie jako usługa, ale oprogramowanie. Do uruchomienia i działania wymaga zainstalowania programu na własnym serwerze, a następnie prawidłowego skonfigurowania, na przykład z pomocą informatyka.
Ile kosztuje Sendy, a ile usługi typu FreshMail?
Usługi typu FreshMail i MailChimp opłacane są w zależności od stopnia wykorzystania poszczególnych funkcjonalności. Oznacza to, ze użytkownik płaci za równowartość liczby adresów zamieszczonych w bazie lub liczby wysłanych przez system e-maili. Sendy jest od nich znacznie tańsze, ponieważ za kompletną platformę płaci się tylko raz. Koszt licencji wynosi zaledwie 59 dolarów, a jej nabycie uprawnia użytkownika do korzystania ze wszystkich usług bez żadnych ograniczeń ilościowych oraz czasowych. Mimo zdecydowanie niższej ceny, Sendy wymaga samodzielnego zainstalowania oraz skonfigurowania serwera. Alternatywnie skorzystać można z usługi Amazon SES, która zaprojektowana została specjalnie do przeprowadzania masowych kampanii e-mail marketingowych. Usługa ta pozwala zapomnieć o limitach nakładanych przez hosting i jest płatna, ale zacznie tańsza niż oferta konkurencji. W przypadku FreshMail i MailChimp usługi są droższe, ale nie trzeba zajmować się instalacją i skomplikowaną konfiguracją.
Odbierz aktualny kod rabatowy Sendy. Kupuj taniej!
Ja używam Sendy u siebie od ponad roku. Wysyłam newsletter do moich subskrybentów. Mój blog jest na WordPress, więc zainstalowałem dodatek do integracji WordPress’a z Sendy. Poszło w miarę łatwo, a zaznaczam, że nie jestem informatykiem. Może nie w pięć minut, ale w godzinie na pewno się zmieściłem. Do wysyłki wykorzystuję serwer pocztowy zawarty w koncie hostingowym. Nie płacę za nic. Za program Sendy zapłaciłem raz, aktualizacje dostaję za darmo.
Przyznam szczerze, że przez kilka lat mocno zaniedbywałem temat komunikacji z klientami za pośrednictwem e-maili. I ostatnio zdałem sobie sprawę jak dużo potencjalnych pieniędzy do mnie nie trafiło. Jakieś pół roku temu w mojej firmie powróciliśmy do tematu newsletterów i teraz widzę jak skuteczny to kanał sprzedaży. Dopiero się tego wszystkiego uczymy. Korzystamy ze wspomnianej w artykule usługi FreshMail, w międzyczasie testujemy MailChimp, AWeber oraz GetResponse. Jednak rozważamy przesiadkę na stałe na Sendy lub MailWizz. Kiedyś używaliśmy programu Groupmail, ale to zamierzchłe czasy. To aplikacja okienkowa na windowsa i kiedyś zdawała egzamin. Problem jednak był z raportami. W wersji Business, która posiadamy nie ma raportów. Swoją drogą kosztuje 249,95 Euro i nie ma raportów w tej cenie. Za raporty trzeba zapłacić 499,95 Euro!! I to nie jest opłata jednorazowa, w tej cenie raporty są przez rok. Dla mnie przesada. Dlatego tymczasowo testujemy usługi typu FreshMail, ale docelowo prawdopodobnie wspomniane Sendy lub MailWizz. W chwili obecnej Sendy kosztuje 59 dolarów, MailWizz zaś 60 dolarów, dlatego kupiliśmy obydwa, niewielki koszt, więc można potestować. Jest jeszcze Oempro firmy Octeth, ale kosztuje znacznie więcej i ma dużo ograniczeń, tak więc podziękuję. Czy ktoś z Was robił porównanie Sendy z MailWizz?
A jak wypada Sendy w porównaniu z darmowym phpList? Robił ktoś porównanie? Jak jest coś za darmo to po co płacić?
Co jest łatwiej zintegrować ze stronami i sklepami? MailWizz, czy Sendy? Myślę o zakupie licencji któregoś z tych programów, ale obawiam się o problemy z integracją. Obie aplikacje mają API, ale widzę, że Sendy ma dostępne moduły do popularnych CMSów, natomiast MailWizz nie. Obawiam się o kłopoty z integracją programu MailWizz, jednak jego interfejs bardziej do mnie przemawia niż Sendy. Z drugiej strony widzę jak wiele osób używa Sendy. Dziś lub wczoraj (nie pamiętam) dostałem newsletter ze strefy kursów (platforma e-learningowa) i zauważyłem, że oni swojego newslettera obsługują poprzez Sendy właśnie. Tak więc co wybrać? Czy zarówno Sendy jak i MailWizz pójdą na zwykłym hostingu współdzielonym, czy do tego potrzeba serwera dedykowanego?